Poznato je da policijski sustav već duže vrijeme trpi ogroman vanjski pritisak javnosti, politike, medija i pravosudnih tijela, često kroz neobjektivnu i iskrivljenu prizmu kritike te podcjenjivanja društvene uloge koju ima policija, a istovremeno iznutra nosi teret sistemske anomalije nastale netransparentnim i neprofesionalnim kadroviranjem koje u konačnici rezultira nekompetentnim rukovodnim kadrom koji ne štiti policijskog službenika koji na prvoj liniji izvršava policijske poslove i ovlasti. Uzročno posljedično u zadnje vrijeme svjedočimo slučajevima u kojima su policijski službenici nakon svojeg postupanja i to prema pripadnicima organiziranog kriminala izloženi kaznenim postupcima, građanskim parnicama te disciplinskim postupcima. Podsjećamo samo na one nedavne slučajeve policijskih službenika PU sisačko-moslavačke i PU splitsko-dalmatinske, kada su policijski službenici kazneno i disciplinski procesuirani završili u istražnom zatvoru, da bi u konačnici u slučaju policijskih službenika PU sisačko-moslavačke optužno vijeće odbacilo optužnicu USKOK-a, a u slučaju PU splitsko dalmatinske policijski službenici su u stegovnom postupku bili oslobođeni svih optužbi dok je USKOK zbog nedostatka dokaza odustao od kaznenog progona. Unatoč ovakvim ishodima, tmurni oblak nesigurnosti i dalje je ostao iznad glava svih policijskih službenika. Takav odnos ne samo da potkopava povjerenje u institucije, već i stvara ozbiljnu pravnu nesigurnost za policijske službenike koji svakodnevno riskiraju vlastite živote kako bi zaštitili građane.
Upravo u tom procijepu izražene pravne nesigurnosti, svjedočimo jučerašnjem izvanrednom hrabrom postupanju policijskih službenica PU splitsko-dalmatinske, koje su odlučno i profesionalno reagirale kako bi zaštitile živote građana. Ovakvim svojim postupanjem poslana je snažna poruka prvenstveno cijelom hrvatskom društvu, poruka da se hrvatski policajci nisu umorili od predane provedbe zakona unatoč raznim pritiscima i pravnoj nesigurnosti, ali i poruka svima nama koji s njima dijelimo policijski poziv, da slijedimo njihov primjer, podsjećajući nas na pravu društvenu ulogu policije i visoku moralnu vrijednost našeg policijskog poziva.
Stoga smo dužni jasno i odlučno stati uz naše kolegice jer znamo da se iza „svjetala reflektora javnosti“ provodi istraživanje opravdanosti uporabe vatrenog oružja kako bi se utvrdilo je li ona bila nužna, proporcionalna i zakonita. Takvi postupci znače uz stres uzrokovan neposrednom primjenom sredstava prisile, koja spada u najveće kušnje i najekstremnije traumatske situacije u obavljanju policijskog posla, dodatni izvor stresa za policijske službenike koji su uporabili sredstvo prisile. Stoga se vjerojatno sada u hrabre policijske službenice uvukla zebnja s pitanjem „što će biti dalje“, hoće li netko pozvan ili nepozvan propitivati je li sve bilo po zakonu, jesu li po nečijem mišljenju prekoračene granice krajnje nužde i nužne obrane, je li situacija mogla biti riješena blažim sredstvima, a one jedino znaju da su samo „radile svoj posao“ onako kako su najbolje znale u toj izrazito pogibeljnoj situaciji, na koju policajca koliko god on bio profesionalac nitko ne može adekvatno pripremiti i čije će štetne posljedice zasigurno ostati.
Uporaba vatrenog oružja najteže je sredstvo prisile koje ima izravne implikacije na ljudska prava, posebno na pravo na život, pravo na sigurnost i zaštitu od nečovječnog postupanja i ona uvijek mora biti krajnja mjera i to treba naglašavati. No isto tako valja naglasiti da policijski službenici nakon ovakvih traumatičnih događaja ne bi trebali osjećati strah da će od junaka nakon kraćeg vremena postati osumnjičeni ili razviti osjećaj krivnje i moralne dileme zbog smrti koja je prouzročena njihovom odlukom u djeliću sekunde, a zakonita uporaba sredstava prisile ponovo mora biti razlog za isključenje protupravnosti.
Nakon ovakvih traumatičnih događaja kojima smo svjedočili u Splitu, koji nisu samo dokaz policijske odlučnosti, već i motivacija svima nama koji svakodnevno stojimo na prvoj liniji obrane društva od kriminala kao jamac sigurnosti svih građana Republike Hrvatske, bitno je naglasiti i mjerodavne donositelje odluka upozoriti da je došlo krajnje vrijeme da se osigura maksimalna pravna zaštita onih koji štite pravni poredak i građane Republike Hrvatske i spriječiti da se ponove devastirajući slučajevi kao što su ranije spomenuti kazneni postupci protiv policijskih službenika u PU sisačko-moslavačkoj i PU splitsko-dalmatinskoj.